Vzdělávací aktivita v Polsku

Epidemie koronaviru a s ní spojená dlouhá distanční výuka zkomplikovaly školám také práci na mezinárodních projektech. Projekty realizované online v rámci eTwinningu mohly pokračovat i v době distanční výuky a stejně tak se do online prostoru přesunula většina aktivit projektů uskutečněných v rámci Erasmu+. Plánované mobility – tedy osobní setkání žáků a učitelů na partnerských školách – však fyzicky nebylo možné zorganizovat. Některé se proto konaly rovněž online, jiné byly odloženy na příznivější dobu. To je i případ projektu CLIL across the borders – enjoy and learn, na němž pracují se svými partnery z Polska, Slovinska a Slovenska žáci Základní školy v Přimdě. Vzhledem k uzavření škol v předchozích dvou školních letech byl náš projekt prodloužen o jeden rok a chybějící mezinárodní vzdělávací aktivity (setkání žáků a jejich vyučujících) budou uskutečněny v tomto školním roce.

První z nich se konala ve dnech 27. září – 1. října 2021 v polském Mielżynu. Žáci z Přimdy, polského Mielżynu, slovenského Sliače a srbského Despotovacu společně celý týden pracovali a učili se. Hlavním tématem setkání byly hudební výchova, sport a informatika, kromě těchto předmětů se ale žáci seznámili také s historií Polska a věnovali se i výtvarné výchově.

Setkání bylo slavnostně zahájeno v Centru kultury Krzysztofa Szkudlarka ve Witkowě. Po něm se všichni účastníci přesunuli do naší partnerské školy v Mielżynu, kde je čekal taneční, pěvecký a výtvarný workshop. Naučili se zpívat a tančit polskou písničku Szla dieweczka do laseczka a k tanci si vytvořili ozdoby hlavy – dívky papírové věnečky a chlapci čepice.

Úterý bylo věnováno historii. Během celodenní exkurse žáci navštívili Ostrów Lednicki a Grzybowo. Ostrów Lednicki je spjat s počátky polské státnosti – právě zde sídlil první polský kníže Měšek z rodu Piastovců se svojí ženou Doubravkou Přemyslovnou. Pro české žáky byl tento den tak trochu symbolický – bylo 28. září, tedy svátek sv. Václava, který pocházel rovněž z rodu Přemyslovců, a oni měli možnost uvědomit si, jak jsou české a polské dějiny propojeny. Z Ostrówa Lednického jsme se přesunuli na hradiště v Grzybowu, kde se žáci jakoby přenesli časem a vyzkoušeli si život středověkých lidí. Vydali se „na lov“, při němž se seznámili s různými lovnými zvířaty a vyzkoušeli si vrh oštěpem a střelbu z luku. Ve „skriptoriu“ měli za úkol napsat své jméno prastarým runovým písmem, u hrnčířky tvořili nádobky z keramické hlíny. Seznámili s i se středověkými zbraněmi a způsobem boje a nakonec si zahráli středověkou hru „Poraz krále“.

Na středu byl naplánován sportovní den. Navštívili jsme středisko volného času v Hnězdně, kde byly pro žáky připraveny různé veselé soutěže a staré dětské hry. Čekaly je teambuildingové aktivity, „úkolovka“ v přilehlém lesíku, fotbal v obřích nafukovacích koulích, ale i prosté hry s míčem, hra „Třída“ (polská obdoba panáka) či „Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy“ (obdoba hry Cukr, káva, limonáda). Příjemný den korunovalo společné posezení u ohně a opékání buřtíků k obědu.

Ve čtvrtek jsme zamířili do Poznaně, kde jsme navštívili Museum croissantů a seznámili se s historií pečení croissantů svatého Martina i s pověstí o poznaňských kozách. Ochutnávka croissantů byla sladkou tečkou za návštěvou musea. Odpoledne čekaly žáky IT workshopy v jednom z obchodních center v Poznani. Vyzkoušeli si programování Lego robotů a práci s 3D perem.

Pátek jsme strávili opětovně ve škole. Žáci rozdělení do stejných mezinárodních skupinek jako v pondělí tvořili plakáty, pomocí nichž celé setkání zhodnotili. Bylo také třeba dopilovat umění tance, který následně předvedli při slavnostním zakončení setkání.

Týden utekl jako voda a setkání bylo u konce. V pondělí se v Polsku sešly čtyři národní skupinky – česká, polská, slovenská a srbská. V pátek bylo jen těžko poznat, kdo je odkud – všichni dohromady tvořili jeden velký mezinárodní tým. Vznikla nová přátelství a loučení nebylo lehké. Setkání v Polsku se vydařilo na výbornou a my bychom tímto chtěli polským partnerům poděkovat za nezapomenutelný týden, který jsme u nich strávili.