Vzdělávací aktivita v Srbsku

Ve dnech 28. února až 4. března 2022 se konala mezinárodní vzdělávací aktivita žáků pracujících na projektu CLIL across the borders – enjoy and learn, který je financován z programu Erasmus+. Na projektu spolupracují žáci z Přimdy (Česká republika), Mielżynu (Polsko), Sliače (Slovensko) a Despotovacu (Srbsko). Po úspěšných setkáních ve Sliači a Mielżynu se třetí setkání uskutečnilo v srbském Despotovacu.

Žáci se v průběhu setkání věnovali zejména přírodopisu, fyzice a chemii, tedy předmětům, za něž v projektu zodpovídá právě srbská škola. Partneři z Despotovacu pro ně připravili workshopy, při nichž si mohli vyzkoušet řadu pokusů z fyziky, chemie i přírodopisu. Nejcennější na tom bylo, že veškeré aktivity si připravili pod vedením svých učitelů žáci 7. a 8. ročníku a sami učili své vrstevníky z Čech, Polska a Slovenska.

Rovněž exkurse, které pro nás srbští kamarádi nachystali, souvisely s uvedenými předměty. Navštívili jsme Přírodovědné museum ve Svilajnacu, zoo v Jagodině, Resavskou jeskyni a jiné. Kromě toho jsme měli možnost seznámit se i se srbskou historií, kulturou a folklorem a poslední den setkání si i společně zasportovat.

Čas vyhrazený setkání v Despotovacu utekl jako voda a v pátek večer jsme se jen neradi loučili. Chtěli bychom tímto poděkovat žákům i vyučujícím z OŠ Despot Stefan Visoki v Despotovacu za nezapomenutelný týden, plný zážitků, přátelské pohody a také nově nabytých znalostí a dovedností.