Reisen macht uns Spaß

Reisen_-_Ondej_mit_den_BriefenProjekt Reisen macht uns Spaß byl určen začátečníkům v němčině. Navázal na dosavadní spolupráci naší školy se školami v polském Mielżynu a finském Espoo. Projekt byl úzce propojen s dalšími projekty školy. Každá partnerská škola tvořila filiálku společné cestovní kanceláře, jejíž název žáci sami navrhli (Reisenfieber). Každá filiálka si vytvořila také svého maskotka - cestovatele, který „navštívil“ partnerské školy. Naším cestovatelem byl černý medvídek jménem Ondřej Řeřicha z Přimdy.

Téma cestování jsme zvolili záměrně, neboť naši žáci měli možnost navštívit řadu cizích zemí (ať již díky dovoleným s rodiči nebo díky řadě projektů, do nichž je či byla naše škola zapojena). Při práci na projektu Reisen macht uns Spaß jsme zkusili propojit eTwinning s projekty, které jsme v letošním školním roce uskutečnili: díky projektu Čtení a cizí jazyky zajímavě měli naši žáci možnost navštívit jižní Anglii (56. výzva OP VK), díky projektu Přátelství bez hranic – Priateľstvo bez hraníc (finančně podpořen Plzeňským krajem) naši partnerskou školu na Slovensku a díky projektu projektu Culture and History without Borders: Success in Diversity, Diversity in Success (program Erasmus+) naše partnerské školy v Itálii, v Polsku a na Slovensku. Žáci také často cestují se svými rodiči na dovolenou do zahraničí a mají řadu fotografií ze svých cest. Proto nás napadlo obrázky a zážitky z cest představit ostatním prostřednictvím našeho projektu, žáci pocházející z odlišného sociokulturního prostředí (Vietnam, Mongolsko,…) měli možnost seznámit ostatní se svojí vlastí. Ze všech zahraničních cest (včetně prázdninových s rodiči) vytvořily děti „reportáže“ v podobě prezentací, které pak sdílely se svými partnery v TwinSpace.

Projekt se stal nejen zpestřením hodin německého jazyka, během nichž žáci své výstupy zpracovávali, ale byl i jakýmsi zábavným zeměpisem, neboť jsme měli možnost dozvědět se mnohé o dalších zemích. Některé jsme poznali osobně, s dalšími nás seznámili naši partneři – ať již díky fotografiím, videím a prezentacím, které vytvořili, tak díky cestě našich „cestovatelů“ (maskotků).

Do projektu byli zapojeni žáci VIII. třídy.

Zde je odkaz na TwinSpace projektu: https://twinspace.etwinning.net/10384