Když se Zemi špatně dýchá, zavolá si pomocníka

logo

Na česko-slovenském projektu „Když se Zemi špatně dýchá, zavolá si pomocníka“ jsme začali pracovat již v loňském školním roce. Původně se mělo jednat o krátkodobý projekt pouze na druhé pololetí školního roku 2019 – 20 zaměřený na ochranu životního prostředí a přírodu kolem nás. Naši práci bohužel překazila hned v počátcích epidemie koronaviru a s ní spojené uzavření škol. Během letních prázdnin jsme proto úkoly rozpracovali a vytvořili projekt, který se nám i přes opětovné uzavření škol podařilo dovést až do konce. Pojali jsme jej trochu netradičně – jako soutěž týmů. Zapojilo se do něj celkem 13 týmů z šesti partnerských škol (dvou českých a čtyř slovenských). Z naší školy to byly tyto týmy:

Medvídci, 1. třída

Bobr Team, 6. třída

Banánové slupky, 7. třída

Mimoni, 7. třída

Živnostníci, 9. třída

Cílem projektu bylo seznámit žáky blíže s důležitostí ochrany životního prostředí a budování udržitelného rozvoje. Jednotlivé aktivity byly zaměřeny na zvolené evropské či světové dny spjaté s environmentální výchovou (Mezinárodní den zvířat, Den stromů,…), nezapomněli jsme ani na tradiční svátky v našich zemích – Vánoce a Velikonoce. Ke každému z mezinárodních či světových dnů jsme vytvořili různé úkoly, výzvy a aktivity, které jednotlivé týmy plnily. Ne vše, co bylo původně naplánováno, bylo také splněno, některé již připravené aktivity (Světový den želv, Evropský den národních parků) jsme museli zcela zrušit, většinu naplánovaných úkolů však týmy dokázaly splnit i v době distanční výuky.

Spolupracovaly děti z mateřské školy společně s žáky 1. i 2. stupně školy základní a s žáky základní a praktické školy, jednalo se tedy o projekt inkluzivní.

Veškeré výsledky naší práci a výstupy projektu sdílíme v TwinSpace, které však není veřejné.

Výstupem projektu je společný eko-kalendář na školní rok 2021-22 a elektronická kniha.

Eko-kalendář: Kalendář (6.39 MB)

E-kniha s příběhy o zvířatech:

View this publication on Calaméo

Publish at Calaméo or browse the library.

Naše projektová e-kniha: