školní jídelnaškolní jídelna

Informace

Vzhledem k velkému nárůstu cen potravin jsme nuceni od září 2022 zdražit stravné o 4 Kč (musí být dodržena vyhláška č. 107/2005 o školním stravování – výživové normy, spotřební koš).

Věkové kategorie:

• 7 – 10 let z 29,- Kč n a 33,- Kč
  • 11 – 14 let z 31,- Kč na 35,- Kč
  • 15 a více let z 33,- Kč na 37,- Kč
  • cizí strávníci z 71,- Kč na 81,- Kč

Cena svačin se zvyšuje o 1 Kč: z 10,- Kč na 11,- Kč.

Eva Belayová – vedoucí ŠJ

Mgr. Marcela Husáková – ředitelka školy

Jídelní lístek

Návod na objednávání a odhlašování stravy přes internet: Objednávání a odhlašování stravy - návod (440.19 kB)

Jídelní lístek dostupný na: strava.cz

Od 13. 12. 2014 nabylo účinnost Nařízení EU 1169/2011, kterým vzniká povinnost při nákupu potravinářských výrobků nebo jídel ve veřejném stravování vyznačit u výrobků stanovený alergen, který obsahuje. Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, veřejného stravování (nemocnic, jídelen, restaurací…).

Co jsou alergeny: Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému. V podstatě se jedná o poruchy imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně.

EU specifikovala 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení:

1. obiloviny obsahující lepek (pšenice, žito, oves, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich)
  2. korýši a výrobky z nich
  3. vejce a výrobky z nich
  4. ryby a výrobky z nich
  5. podzemnice olejná (arašídy) a výrobky z ní
  6. sójové boby (sója) a výrobky z nich
  7. mléko a výrobky z něj
  8. skořápkové plody a výrobky z nich
  9. celer a výrobky z něj
  10. hořčice a výrobky z ní
  11. sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
  12. oxid siřičitý a siřičitany (například suché meruňky)
  13. vlčí bob (LUPINA) a výrobky z něj
  14. měkkýši a výrobky z nich

Školní jídelna je povinna jasně a zřetelně označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník hlídat sám. Při výrobě jídel není možné se věnovat strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě, případným žádostem proto nebude vyhověno. Školní stravování zajišťuje stravování žáků podle jednotlivých věkových kategorií a výživových požadavků.

Na naší škole jsou již od prosince 2014 označeny alergeny na jídelních lístcích čísly. Na nástěnce vedle jídelního lístku je přiložen seznam legislativně stanovených alergenů s číselným označením. Každý strávník vidí, jaký alergen je v pokrmu obsažen.

Pokud Vaše dítě trpí přecitlivělostí na některý z uvedených alergenů, sledujte prosím jídelní lístky na webu školy nebo na nástěnce ve školní jídelně a podle potřeby mu oběd odhlaste.

Řády školní jídelny